Actors Table Read LondonSWF’17 Slots Announced


Congratulations to the writers who gained a place at the Actors Table Read – here are your slots…

Friday

Friday 10-11am Slots

GOSIA’s CHILDREN by Iris May, with Penelope Bosworth, Daniel Booroff and Simeon Willis, directed by Matthew Butler Hart.

IN YOUR MIND by Laura Rebecca Hohler, with Sarine Sofair, Ben Gardner Gray and directed by Lesley Manning.

MIND WORLD by Miranda Jane Sen, with Cameron Bell, Ben Scheck, and directed by James Hughes.

SMALL by Alex Davies, with Tom Sawyer, Daniel Johns and directed by Ben Mole.

CHUNGY AND FRANKENSTEIN’s MONSTER by Kooi Glendinning, with Alex McCain Bremner, Jonathan Hansler, Amy Loughton and directed by Adam Spinks.

MORNING GLORY by Nathan Hughes, with Reuben Williams, Danny Steele directed by Ed Blum.

Friday 11-12am Slots

ALL’S FAIR IN LOVE AND WAR by Simon Preston, with Ben Gardner Gray, Sarine Sofar and directed by Matthew Butler Hart.

THE FUTURE by David Wheeler, with Sarit Wilson Chen, Reuben Williams and directed by Lesley Manning.

PREMISE OF TRUTH by Julie Harford, with Sophie Hughes, Amy Laughton and directed by James Hughes.

FREE BIRD by Suzanne Winser, with Angela Yeoh, Kate Binchy, Llila Vis and directed by Ben Mole.

RUNNERS by Stella Belessi, with Nathan Bindi, Daniel Johns and directed by Adam Spinks.

CROSSING THE DIVIDE by Amy Amani, with Tori Butler Hart, Danny Steele and directed by Ed Blum.

Friday 1-2pm Slots

VILLAGE KIDS by Allistair Lawrence, with Benjamin Scheck, Cameron Bell, Tom Sawyer and directed by Matthew Butler Hart.

THE SECRET DIMENSION by Nat Nollid, with Daniel Booroff, Sasharissa Claxton and directed by Lesley Manning.

LISBON by Hugo Coelho, with Sarine Sofair, Daniel Johns, Nathan Bindi and directed by James Hughes.

THE DUTCHMAN by Michael Montgomery, with Tony Parkin, Ben Gardner Gray, Reuben Williams and directed by Ben Mole.

NEW MONEY by Frank Saunders, with Alex McCB, Llila Vis and directed by Alex J Campbell.

THE HURTING by Lucy Van Smit, with Amy Laughton, Sophie Hughes, Valentine Taylor and directed by Darren Rapier.

Friday 2-3pm Slots

LESSONS by Desy Lion, with Tori Butler Hart, Sheraiah Larcher and directed by Mattthew Butler Hart.

SALLY by Jay Nolan, with Sarit Wilson Chen, Valentine Taylor, Tom Sawyer and directed by Adam Spinks.

CLASHES by Alesandro Valentini, with Angela Yeoh, Reuben Williams and directed by James Hughes.

OTC BLUES by Halida Abbaro, with Sasharissa Claxton, Benjamin Scheck, Danny Steele and directed by Ben Mole.

MUMMA BEAR by Mark Nicoll, with Penelope Bosworth, Cameron Bell, Nathan Bindi and directed by Alex J Campbell.

Friday 3-4pm Slots

PONZI by Amii Grifith, with Tom Sawyer, Ramin Farahani and directed by Daren Rapier.

ROAD GIRL by Amy Culwick, with Sasharissa Claxton, Llila Vis and directed by Giles Alderson.

DEVIOUS MINDS by Delfine Montariol, Penny Bosworth, Benjamin Schack.

DEAD OF WINTER by Alex Howell-Jones, with Alex McCain Bremner, Simeon Willis, Daniel Booroff and directed by Ben Mole.

UP IN THE LIGHTS by Fran Hamilton, with Amy Laughton, Tony Parkin and directed by Alex J Campbell.

Friday 5-6pm Slots

ALGOS by Phillip Johnstone, with Sheraiah Larcher, Kate Binchy and directed by Darren Rapier.

GHAZNI by Mohummad Humza Elahi, with Valentine Taylor, Jonathan Hansler and directed by Giles Alderson.

THE PUNISHMENT by Enni Red, with Paul McLaughin, Amy Laughton, Alex McCain and directed by Adam Spinks.
MIND CONTROL BY Allan Cross, with Nathan Bindi, Darby Hawker and directed by Lesley Manning.

THE Y SYNDROME by Vera Mark, with Benedicte Westbye, Daniel Booroff and directed by Alex J Campbell.

THE DUST THAT LINES MY FACE by Chandana Banerjee, with Ramin Farahani, Llila Vis and directed by Bernard Pucher.

Friday 6-7pm Slots

DISTANT VOICES by KT Parker, with Darby Hawker, Alex McCain Bremner, Tom Sawyer and directed by Darren Rapier.

THE FIRST SIN by Monica Chereches, with Ramin Farahini, Penelope Bosworth, and directed by Giles Alderson.

BREAKDOWN by Graeme Wilcockson, with Ben Gardner Gray, Llila Vis, Simon Balcon and directed by Adam Spinks.

43 Rue Vieille Du Temple by Sarit Bruno, with Benedicte Westbye, Paul McLaughlin, and directed by Bernard Pucher.

CHALK AND HALLOUMI by Leah Dike, with Tony Parkin, Nathan Bindi and directed by Alex J Campbell.

Saturday

Saturday 9-10am Slots

DON’T LOOK by Amy Livingstone, with Fleur Poad, Sheraiah Larcher and directed by Giles Alderson.

ORION THE HUNTER by Sarah Thomas, with Tori Butler Hart, Stephane Cornicard and directed by Matthew Butler Hart.

THE DEADLY OATH by Marina Gaider, with Simeon Willis, Benedicte Westbye, Nathan Bindi and directed by Bernard Pucher.

DOMMES by Richard Sloggett, with Sarine Sofair, Carolyn Goodyear, Portia Booroff and directed by Jane McGee.

URBAN NOMAD by Allan B Hill, with Sam Benjamin, Catherine Rowney and directed by Brendon O’Loughlin.

FAUSTINA by Mark Ginbey, with Law Ballard, Emma LC, Paul McLaughlin and directed by Carlos Boellinger.

Saturday 10-11am Slots

DON’T ROCK THE BOAT by Stephanie Ginger, with Julia Tarnoky, Stephane Cornicard and directed by Giles Anderson.

DIM THE HOUSELIGHTS by Susanne Pride, with Sarine Sofair, Sam Benjamin, Simon Furness.

BELLA’S HEN by Jennifer Smith, with Benedicte Westbye, Paul McLaughlin and directed by Bernard Pucher.

AWW by WeiWei Lee, with Angela Yeoh, Danny Steele, Dominic Cazenova and directed by Jane McGee.

BAD BLOOD by Radtke Cramen, with Emma Laird Craig, Law Ballard and directed by Brendon O’Loughlin.

THE GATE by Rachael Howard, with Toni Butler Hart, Catherine Rowney and directed by Carlos Boellinger.

Saturday 11-12am Slots

FREDDIE LOVE by Ed Connole, with Jason Wilson, Tori Butler Hart, Paul McLoughin and directed by Giles Anderson.

A WING AND A PRAYER by Eddie Coleman, with Portia Booroff, Angela Yeoh and directed by Matthew Butler Hart.

BLACK PEARL by Anna Zoll, with Julia Tarnoky, Orion Lee, Sarine Sofair and directed by Bernhard Pucher.

TAINTED LOVE by Rebecca de Fargues, with Dominic Cazenova, Law Ballard and directed by Jane McGee.

COLD COPS by Simon Foster, with Stephane Cornicard, Sasharissa Claxton and directed by Brendon O’Loughlin.

BLIND JUSTICE by Nick Boocock, with Emma L.C Hassan, Simon Furness, Valentine T and directed by Carlos Boellinger.

Saturday 1-2pm Slots

NO TEARS TO CRY by Tarsem Randhava, with Sasharissa Claxton, Stephane Cornicard and directed by Giles Anderson.

ALIVE AND WELL by Aydrea Walden, with Benedicte Westbye, Paul McLaughlin, Carolyn Goodyear and directed by Sam Benjamin.

FLASHPOINT by Liz Holliday, with Sophie Hughes, Law Ballard, John Rackham and directed by Bernhard Purcher.

AN AUSTRIAN HOLIDAY by Ann Hawker, with Kate Binchy, Lisa Rose and directed by Jane McGee.

LYDIA’S SONG by Katherine Blessan, with Tori Butler Hart, Orion Lee and directed by Stuart Gatt.

A JUSTIFIED SINNER by Eveline Powell, with Reuben Williams, Simon Furness and directed by Carlos Boellinger.

Saturday 2-3pm Slots

NOT FORGOTTEN by Kerry Russell, with Sophie Hughes, Simeon Willis and directed by Dom Lenoir.

THE GARDEN OF ENGLAND by Simon Drew, with Valentine T, Llila Vis, Sheraiah L. and directed by Staten Cousins Roe.

COLLABORATORS by Fiona Leith, with Simon Furness, Lisa Rose and directed by Bernhard Pucher.

HAPPY BIRTHDAY CAROLINE by Natalie Ekberg, with Catherine Rowney, Julia Tarnoky, Portia Booroff, Nathan Bindi and directed by Jane McGee.

THE TRAIL by Tabatha Williams, with Emma Laird Craig, Jason Wilson and directed by Stuart Gatt.

THE LAST PLANTAGENET by Rebecca Jean-Carroll, with Sam Benjamin, Jason Wilson and directed by Carlos Boellinger.

Saturday 3-4pm Slots

SMUGGLER’S MOON by Leia Vogelle, with John Rackham, Nathan B., Jason W., Sasharissa Claxton and directed by Sam Benjamin.

THE RETURN by Nick Kirby, with Portia Booroff, Sheraiah Larcher and directed by Staten Cousins Roe.

MONSTERS by Michael Gibas, with Catherine Rowney, Valentine Taylow, Tony Parkin and directed by Bernhard Pucher.

PETTICOAT PIRATES by Caroline Dean, with Emma Laird Craig, Dominic Cazenova and directed by Daren Rapier.

LIES AND SPIES by Jennifer Deane, with Georgina Blackledge, Simon Balcon and directed by Dom Lenoir.

UNEXPECTED MONSTERS by Sophia Tamaro, with Lisa Rose, Amy Loughton, Danny Steele and directed by Carlos Boellinger.

Saturday 5-6pm Slots

WALK AWAY by Jonathan Young, with Sasharissa Claxton, Danny Steele, John Packham and directed by Sam Benjamin.

THE FARM by Danielle Wager, with Joe Wredden, Catherine Rowney, and directed by Staten Cousins Roe.

ERF by Debs Wardle, with Simon Balcon, Carolyn Goodyear and directed by Sadia Saeed.

THE EREBUS PROJECT by Grant Atkins, with Reuben Williams, Amy Loughton and directed by Darren Rapier.

LOLA by Cera Rose Pickering, with Georgina Blackledge, Nina Stratford and directed by Dom Lenoir.

WHEN A DOOR CLOSES by L. Fay Devlin, with Harrie Hayes, Emma Laird Craig and directed by Stuart Gatt.

Saturday 6-7pm Slots

DOUBLE TURN by Anthony Cox, with Reuben Williams, Emma Laird Craig and directed by Sam Benjamin.

NOT ANOTHER REFUGEE COMEDY by David Sorbell with John Rackham, Joe Wredden and directed by Staten Cousins Roe.

DIVINE INTERVENTION by Luke Dinsmore, with Dominik Cazenova, Tony Parkin and directed by Sadia Saeed.

NEEDLES by Philip Lawrence, with Amy Loughton, Julia Tarnoky and directed by Darren Rapier.

THE TORTURE SHOP by Ian Malcolm Helps, with Simon Balcon, Catherine Rowney and directed by Dom Lenoir.

Sunday 9-10am Slots

THEATRE FOR THE MAD by Chijim Onyemenam, with Simon Balcon, Daniel Johns, Tbc and directed by Sadia Saeed.

HELLO LOVE by James Tapp, with Sheraiah Larcher, Nina Stratford and directed by Ed Blum.

QUEERS by Guido Lippe, with Alex McCain, Orion Lee and directed by Jane McGee.

THE HOP by Jeremy Caine, with Cameron Bell, Harrie Hayes, Sophie Hughes and directed by Dom Lenoir.

DRONE by Dee Chilton, with Penelope Bosworth, Georgina Blackledge and directed by Brendon O’Loughlin.

Sunday 10-11am Slots

MUMMY’S BOY by Stewart McDonald, with Simon Balcon and Nina Stratford and directed by Sadia Saeed.

THE WAITING ROOM by Mary O’Sullivan, with Harrie Hayes, Law Ballard, Dominic Cazenova and directed by Ed Blum.

MY KIND OF NORMAL by Lee Burgess, with Cameron Bell, Carolyn Goodyear, Angela Yeoh and directed by Jane McGee.

PUNK ROCK FRENCH NEW WAVE by Jennifer Farfort, with Orion Lee, Sarit Wilson Chen and directed by Dom Lenoir.

BUMPS by Gareth Meredith, with Simeon Willis, Georgina Blackledge and directed by Brendon O’Loughlin.

TO SAVE ONE LIFE by James Jay, with Kate Binchy, John Rackham by Mike D’Oxford.

Sunday 11 – 12am Slots

DYING TO MEET YOU by Stephen Ridly, with Georgina Blackledge, Portia Booroff and directed by Sadia Saeed.

THE JDUGES WIFE by Kim Wheeler, with Sarit Wilson Chen, Simon Furness and directed by Ed Blum.

THE KINGS HEAD by Jaqueline Kelly, with Sheraiahh Larcher, Sophie Hughes and Jane McGee.

LIKE MOTHER LIKE DAUGHTER by Brett Preiss, with Harrie Hayes, Belinda Peters, Nina Stratford and directed by Dom Lenoir.

PSYCHIC by Nathalie Auras, with Stephane Cornicard, Simon Balcon and Jonathan Hansler and directed by Brendon O’Loughlin.

ARCHANGELS by Jamie Hughes, with Dominic Cazenova, Carolyn Goodyear, Alex McCain, Bremner and directed by Mike D’Oxford.

Sunday 1-2pm Slots

THE HOUSE PILOT by Mandip Dhesi, with Jacob Wilson, Daniel Johns and directed by Lesley Manning.

MY BROTHER GRIM by Michelle Sarsfield, with Cameron Bell, Sam Benjamin and directed by Ed Blum.

THE BAHIA BRACELET by Rita Wheeler, with Belinda Peters, Darby Hawker and Adam Spinks.

80 SOMETHINGS by Adam Bigum, with Carolyn Goodyear, Ben Scheck, Tom Sawyer and Dom Lenoir.

MY BLOODY MOTHER AND MY MOTHER’S BEES by Adrew Brown, with Dominic Cazenova, Emma Laird Craig, Jonathan Hansler with Staten Cousins Roe.

MASQUERADE by Liam Wisker, with Harrie Hayes, Daniel Bookoff and directed by Mike D’Oxford.

Sunday 2-3pm Slots

THE MONTH OF THE FLEET by Phil Lowe, with Jason Wilson, Tbc and directed by Lesley Manning.

BALACLAVA MEN by Helen Bang, with John Rackham, Simon Balcon, Cameron Bell and directed by Ed Blum.

GNOME ALONE by Eileen Wilson, with Belinda Peters, Jonathan Hansler and directed by Jane McGee.

THE BABY WHO COULDN’T CRY by Ben Marshall, with Ramin Farahani, Darby Hawker and directed by Dom Lenoir.

RENOVATION TEAM by Anna P. Obst, with Penelope Bosworth, Benjamin Scheck, Carolyn Goodyear and directed by Staten Cousins Roe.

WHAT GOES AROUND by Clair Chandler, with Ben Gardner Gray, Orion Lee and directed by Mike D’Oxford.

Sunday 3-4pm Slots

THE LAST HOUSE by Paul Kemp, with Ramin Farahani, Benjamin Scheck, Georgina Blackledge and directed by Lesley Manning.

THE HAVEN by Julia Wurz, with Lisa Rose, Jonathan Hansler and directed by Adam Spinks.

TOTALLY TARA by Paul Read, with Carolyn Goodyear, Angela Yeoh, Harrie Hayes and directed by Jane McGee.

TREAD SOFTLY by Sue Law, with Emma Laird Craig, Peneople Bosworth and directed by Tbc.

W.O. THE BENTLEY BOY by Barry Lewis, with Ben Gardner Gray, Jason Wilson, Nina Stratford with Staten Cousins Roe.